Jak vybrat změkčovače vody a jak fungují?

Jak vybrat změkčovače vody a jak fungují?

Jak vybrat změkčovače vody a jak fungují?
Změkčovače vody jsou pro většinu z nás velkou neznámou a princip jejich fungování je tak zahalen tajemstvím. Pojďte se s námi podívat, jak změkčení vody ve změkčovači probíhá, jak může přispět k vašemu spokojenějšímu životu a jak si ze široké nabídky vybrat ten pravý změkčovač vody pro vaše potřeby.

Změkčovače vody jsou pro většinu z nás velkou neznámou a princip jejich fungování je tak zahalen tajemstvím. Pojďte se s námi podívat, jak změkčení vody ve změkčovači probíhá, jak může přispět k vašemu spokojenějšímu životu a jak si ze široké nabídky vybrat ten pravý změkčovač vody pro vaše potřeby.

Princip fungování změkčovačů vody

Naše změkčovače vody SOFTWATER fungují na principu výměny iontů. Do změkčovače vody se vkládá zásobník naplněný sodnými ionty. Ten se ve změkčovači vody setká s vápennými a hořčíkovými ionty rozpuštěnými ve vodě, které zásobník zachytí a odevzdá vodě své sodné ionty. Hotovo – proces změkčení vody je dokonán.
Sodné ionty se do změkčovačů vody vkládají v podobě tabletové regenerační soli. Na nutnost jejího doplnění vás v případě změkčovače vody SOFTWATER upozorní aplikace. 

Změkčovače vody odstraní z vaší vody vápník a hořčík, ale zanechají v ní ostatní prvky. Takto změkčená voda tak zůstává příznivá pro vaše zdraví i pro domácí spotřebiče.

Jak vybrat změkčovač vody

Změkčovač vody vybírejte na základě svých požadavků. Univerzální volbou jsou změkčovače vody EcoWater, které dokáží změkčit vodu jak v domech, tak bytech či jiných prostorách. Pro menší prostory a malé byty se hodí menší verze změkčovačů vody, které se postarají o perfektní vodu bez nároku na prostor. Záleží-li nám také na zlepšení chuti, je dobré popřemýšlet o změkčovači vody obohaceném o uhlíkový filtr. Podle čeho vybírat změkčovač vody?

1. Podle tvrdosti vody v oblasti

Pro výpočet tvrdosti vody se používá tzv. výpočet kompenzované tvrdosti, který zohledňuje množství želena, manganu ve vodě a celkovou tvrdost. Základní údaje a přesné hodnoty lze jednoduše zjistit pomocí mapy tvrdosti vody v regionech. Přečtěte si náš článek o tom, jak zjistit tvrdost vody v domácnosti.

2. Výpěr změkčovače podle typu a modelu

Na trhu najdete několik typů změkčovačů vody. Mezi nejvíce používané patří katexové/solankové a katalytické změkčovače vody. Setkáte se také s výrazy změkčovače vody bez soli/na bázi soli, průtokové změkčovače či iontovýměnné změkčovače. V podstatě jde pouze o rozdílné pojmenování změkčovačů jednoho typu. Více o typech změkčovačích vody zjistíte v tomto článku níže.

3. Výběr změkčovače vody podle velikosti domácnosti

V neposlední řadě se výběr změkčovače točí kolem velikosti domácnosti. Pokud vaše domácnost čítá pouze tři osoby, budou vám stačít změkčovače s nižší kapacitou. Naopak domácnosti s větším počtem osobem žijící v rodinném domě by měli sáhnout po změkčovači s vyšší kapacitou, které jsou schopni zajistit měkkou vodu pro všechny.

4. Výběr změkčovače vody podle funkcí, technologií

Co výrobci, to jiná technologie, kvalita i cena. Při výběru změkčovače zvažte použité technologie, výkonnost, materiály a další specifika. Produkty EcoWater mají například patentované hlavice, Wi-Fi připojení pro snadnou kontrolu, odolné krytky, podsvícený displej a řadu dalších inovativních řešení.

SOFTWATER produkty se umí postarat také o změkčení vody ve studni – prozkoumejte, jak na to. 

Jaké jsou typy změkčovačů vody

Rádi byste se zbavili tvrdé vody v domácnosti nebo ve firmě, ale nejste si jisti, jaký změkčovač vybrat? Na trhu najdete několik základních typů změkčovačů, které vám mohou pomoci. Jejich hlavní rozdíl spočívá v principu fungování, výkonu i ceně. Obecně se rozdělují změkčovače vody podle způsobu změkčení a podle využití a způsobu instalace.

Změkčovače vody podle způsobu změkčení

Způsob změkčení je jedním z nejdůležitější kritérií při výběru změkčovače vody. Ne všechny změkčovače dokáží svým působením odstranit tvrdou vodu na 100%. Katexové (solankové) změkčovače vody zajistí odstranění tvrdé vody v celé domácnosti. Pokud chcete tvrdou vodu odstranit pouze pro některé činnosti či spotřebiče, je vhodnější využít katalytické změkčovače nebo polyfosfátové.

Katexové/solankové/iontové změkčovače vody - na bázi soli

Katexové (solankové) změkčovače vody jsou nejúčinnějším řešením do každé domácnosti i firmy. Katexové změkčovače vody fungují na principu výměny iontů vápníku a hořčíku za ionty sodíku. Vápník a hořčík způsobují onu tvrdost vody, které se chceme zbavit. Celý proces se odehrává díky nádrži s katexovou pryskyřicí, do které vstupuje tvrdá voda. 

Jakmile je katex nasycen vápníkem a hořčíkem, je regenerován solným roztokem. „Solanka” je následně vyplavena do odpadu. Celý proces je automatizovaný a je nutné pouze kontrolovat množství soli v nádrži. 

Výhody katexového změkčovače vody
 • dlouhodobá životnost katexu (až 10 let)
 • 100% účinnost
 • snadná údržba a obsluha změkčovače vody
 • maximální výkon

Katexové změkčovače vody od Ecowater jsou vysoce výkonné a účinné. Přináší inovativní technologie a řešení, které usnadňují obsluhu uživatelům. Podívejte se na nabídku změkčovačů vody.

Katalytické změkčovače vody - bez soli

Katalytické změkčovače vody zabraňují usazování minerálních látek a tvorbě vodního kamene. Neslouží však pro změkčení vody do domácnosti jako je tomu u katexových změkčovačů. Katalytické změkčovače vody využijete v případě, že chcete zabránit usazování vodního kamene například ve spotřebičích či na vodovodních baterií. Nepomohou vám však změkčit vodu pro praní prádla nebo osobní hygienu. 

Katalytické změkčovače vody pracují na principu přeměny nežádoucích minerálů na mikro-krystaly, které ve vodě i nadále zůstávají. Mikro-krystaly zabraňují usazování minerálů na povrchu.

Výhody katalytických změkčovačů vody
 • snadná údržba zařízení 
 • cenově dostupné a nízkonákladové
 • fungují bez chemikálii pouze na bázi fyzikálních procesů
 • dlouhodobá životnost
 • využitelné v domácnostech i ve firmách

Polyfosfátové změkčovače vody - bez soli

Polyfosfátové změkčovače vody se používají pro úpravu užitkové vody. Zabraňuje tvorbě vodního kamene pomocí polyfosfátové směsi, které se ve vodě postupně rozpouští. Do vody se tímto způsobem dostávají látky, které nejsou vhodné jako pitné. 

Polyfosfátové změkčovače se používá pro ochranu spotřebičů před vodním kamenem. Jsou vhodné pro použití pro pračky a myčky a instalují se na přívod studené vody těchto zařízení.

Výhody polyfosfátových změkčovačů vody
 • nízká cena
 • zvýšení účinnosti prostředků
 • snadné odstranění vodního kamene

Polyfosfátové změkčovače se doplňují pomocí směsi a je nutné je průběžně kontrolovat. Oproti katexovým či katalytickým změkčovačům mají výrazně nižší životnost.

Magnetické změkčovače vody - bez soli

Některé studie dokazují, že vlivem magnetického pole získává voda vlastnosti měkké vody. Vlivem působení dojde ke změně uspořádání minerálních látek. Instalují se na vodovodní potrubí domácností. Účinnost tohoto typu změkčovače je však závislá na teplotě vody, materiálu trubek, obsahu železa ve vodě a mnohých další parametrů. Tento způsob změkčení vody je tedy nejméně účinný a častokrát úplně nefunkční.

Změkčovače vody podle využití a způsobu instalace

Důležitým kritériem při výběru změkčovače vody je také způsob využití. Hledáte změkčovač pro tříčlennou rodinu do malého bytu? Chcete pořídit změkčovač vody do rodinného domu nebo firmy? Budete ho chtít instalovat na potrubí s přívodem vody, na vodu ze studny nebo jen na přívod vody k pračce či myčce? Na trhu najdete různé velikosti a objemy změkčovačů. Mezi základní typy patří:

 • změkčovače vody do rodinného domu
 • změkčovače vody do bytu
 • změkčovače vody do firmy
 • změkčovače vody na vodu ze studny
 • změkčovače vody na potrubí
 • změkčovače vody pračku, myčku, kávovar.

Změkčovače vody na bázi soli od Softwater

SOFTWATER nabízí rozsáhlý sortiment změkčovačů vody na bázi soli (katexové), který potěší každého, kdo touží po měkké a skvělé vodě. Najdete u nás:

Změkčovače vody do rodinných domů EcoWater – dvě řady kvalitních změkčovačů vody pro domácí použití s vysokou životností a moderním způsobem ovládání.

Změkčovače vody pro byty – kompaktní změkčovač vody úsporné velikosti, který lze umístit i do těch nejmenších prostorů. 

Změkčovače vody s uhlíkovým filtrem – nejnovější typ změkčovače vody, který nejen změkčuje vodu, ale díky uhlíkovému filtru také zlepšuje její chuť. 

Jak změkčit vodu v domácnosti 

Tvrdá voda zanáší trubky a spotřebiče, ničí prádlo, vysušuje pokožku a nemá dobrou chuť. Kvůli tvrdé vodě můžeme pociťovat menší průtok vody z kohoutků a sprch, můžeme platit vyšší účet za elektřinu (protože zanesené spotřebiče vyžadují ke svému fungování více energie), můžeme mít ekzém, vysušené vlasy a čisticí prostředky nebudou zdaleka tak účinné jako s měkkou vodou. 

Odpovědí na otázku, jak změkčit vodu v domácnosti, existuje spoustu. Tou nejjednodušší je ale pořízení změkčovače vody pro domácnost od SOFTWATER, který vydrží spoustu let a postará se o bezpečné změkčování vody v domácnosti i kdekoliv jinde.
Pokud vás naše nabídka změkčovačů vody zaujala, neváhejte nás kontaktovat. Můžete také využít poptávkového formuláře vpravo nahoře. 

Podívejte se na naše produkty

změkčovače vody

zpět