Jak funguje iontové změkčování vody a proč změkčovat?

Jak funguje iontové změkčování vody a proč změkčovat?

Jak funguje iontové změkčování vody a proč změkčovat?
Máme pro vás důležité informace ohledně změkčování vody. Nevíte, jak efektivně řešit změkčení vody, pak pro vás máme několik instrukcí, rad a tipů. Čtěte více zde.

Tento článek vám poskytne důležité informace o tématu změkčování vody. Již desetiletí se činí pokusy potlačit přísadou chemikálií v domovní vodě změkčování vody - Softwatervápník. Přimíchávání do vody se provádí dávkovacími přístroji, což se prokázalo jako neúčinné, neboť přísada chemikálií není pravé změkčování.

Pravé změkčování vody se provádí technologií iontové výměny, poměrně jednoduchým procesem. Jako základ tohoto efektivního změkčování vody slouží umělé pryskyřice. Iontové výměníky změkčovačů vody jsou z umělé pryskyřice. To je velká inovace v procesu změkčování vody. 

Zatím co se materiály označené jako plasty chovají obecně indiferentně, jsou iontoměničové pryskyřice na základě svého chemického složení a porézní struktury nejenom odolné, ale také snadno reaktivní. Iontové výměníky jsou pevné látky ve formě kuliček nebo granulátu, které jsou ve vodě nerozpustné a vykazují vysokou odolnost proti velkému počtu chemických substancí. Jejich nejdůležitější vlastností je schopnost vyměňovat ionty při kontaktu s roztoky. Aktivně výměnné skupiny se nacházejí nejenom na povrchu, ale také uvnitř jádra výměníku při procesu změkčování vody. Zvláštní pokrok v oblasti výměny iontů přinesly makroporézní iontové výměníky.

Jak funguje iontové změkčování vody?

Proces výměny iontů se dá jednoduchým způsobem ukázat právě na příkladu změkčování vody. Výměník naplněný sodnými ionty se uvede do kontaktu s ionty vápníku a hořčíku rozpuštěnými ve vodě. Ionty vápníku a hořčíku se zachytí výměníkem a za to se odevzdají sodné ionty. Když výměník odevzdal své sodné ionty, je proces výměny ukončen. Voda je změkčená.

Oživení (regenerace) se vykoná běžnou kuchyňskou solí (NaCl) slisovanou do tablet tzv. tabletová regenerační sůl, přičemž se odehrává opačný proces, než je tomu v případě změkčování vody. Výměník je potom schopen nového vysoce efektivního zachycení iontů vápníku a hořčíku. Tento proces se stále opakuje. Při výměně se z vody odstraní nežádoucí látky způsobující tvrdost vody, vápník a hořčík, voda se změkčí jako dešťová voda.

Iontoměničová pryskyřice se nespotřebovává, ale po každá regeneraci je znovu schopná procesu změkčování vody. Při pravém změkčování vody se nyní z vody odstraní vápník + hořčík! Všechny žádoucí součásti (stopové prvky) zůstanou ve vodě obsaženy!

5 důvodů, proč řešit změkčování vody

1. Krása

Dejte si vanu, nebo sprchu s měkkou vodou a pocítíte ten rozdíl: budete mít hladší pokožku a uvolníte se jako nikdy předtím. Užijte si holení bez podráždění a vaše vlasy budou poddajné a prozářené. Měkká voda vám přinese to nejlepší.


Ilustrační foto 1 - změkčování vody – změkčování

2. Pohodlí

Zabalte vaše děti do hebkého ručníku po koupání. Oblečení vaší rodiny bude po vyprání krásně hebké a čisté. Uvidíte jak si vaše prádlo uchová mnohem déle své barvy a životnost. Měkká voda dá vašim domácím zařízením (pračka, myčka, kávovar…) mnohonásobně delší životnost. Zde se změkčení vody zcela jasně vyplatí. 

Ilustrační foto 2 - změkčování vody – změkčování

3. Ekologie

S měkkou vodou vytvoříte snadno pěnu ve vaně. Šampón, čistící a mycí prostředky budou čistit neuvěřitelně rychle a snadno. Potěšení z přírodních mýdel a bezfosfátových pracích prášků vám poskytne nejlepší přírodní přítel – měkká voda.

4. Ochrana spotřebičů

Nechte chránit těleso pračky, myčky nádobí či kávovaru. Při průtoku měkké vody se neusazuje vodní kámen a tím chráníte veškerou topnou instalaci a spotřebiče účinně a čistě. Vaše potrubí a topné zařízení budou neustále dodávat pohodlně a spolehlivě teplo. Vaše sprcha a kohoutky budou průběžně zajišťovat vaší rodině bohatý proud vody.

Ilustrační foto 3 - změkčování vody – změkčování

5. Úspora peněz

Vydávejte energii a čas za vaší rekreaci a relaxaci - ne za drhnutí vany a sanitární keramiky. Schovejte si své peníze pro rodinné výlety a koníčky - ne pro přehnané účty za mycí a čistící prostředky, náklady za údržbáře a opravy domácích spotřebičů. Investujte do změkčení vody, vyplatí se to. 

Ilustrační foto 4 - změkčování vody – změkčování

EcoWater změkčovače vody jsou spolehlivé

EcoWater změkčovače vody jsou odolné, snadno se instalují, mají levný provoz a snadnou údržbu. Zajišťují neustálou spokojenost díky osvědčené spolehlivosti a dlouhodobé tradici!

Ilustrační foto 5 - změkčování vody – změkčování

Podívejte se na naše produkty

změkčovače vody

zpět