Jak funguje iontové změkčování vody a proč změkčovat?

Jak funguje iontové změkčování vody a proč změkčovat?

Jak funguje iontové změkčování vody a proč změkčovat?
Máme pro vás důležité informace ohledně změkčování vody. Nevíte, jak efektivně řešit změkčení vody, pak pro vás máme několik instrukcí, rad a tipů. Čtěte více zde.

Tento článek vám poskytne důležité informace o tématu změkčování vody. Již desetiletí se činí pokusy potlačit přísadou chemikálií v domovní vodě změkčování vody - Softwatervápník. Přimíchávání do vody se provádí dávkovacími přístroji, což se prokázalo jako neúčinné, neboť přísada chemikálií není pravé změkčování.

Typy změkčovačů vody

Změkčovače vody se dělí podle způsobu změkčení, využití či způsobu instalace. V nabídce těchto zařízení slícháme výrazy:

  1. katexové změkčovače vody (katexová úpravna vody),
  2. solankové změkčovače vody,
  3. iontové změkčovače vody,
  4. katalytické změkčovače vody,
  5. změkčovače vody bez soli,
  6. změkčovače vody se solí,
  7. průtokové změkčovače vody,
  8. automatické změkčovače vody,
  9. elektriktrické změkčovače vody,
  10. centrální změkčovače vody.

 

Přestože jsou používány různé názvy, některé typy změkčovačů vody jsou stejné co do principu fungování a účelu použití. Více o jednotlivých typech můžete zjistit ve článku Jak vybrat změkčovače vody a jak fungují.

Iontové změkčovače vody - katexové/solankové/se solí

V našem sortimentu najdete katexové změkčovače vody (katecové úpravny vody), které fungují na principu iontové výměny změkčování vody. Katexové změkčovače vody jsou nejúčinnějším řešením pro každou domácnost či firmu. Katexové úpravny vody dokáží velmi efektivně a účinně změkčit tvrdou vodu a zabezpečit měkkou a zdravou vodu pro celou domácnost. Změkčovač vody je připojen na hlavní přívod vody do domácnosti, obsahuje katexovou pryskyřici a sůl, které zajišťují přeměnu iontů minerálních látek a jejich distribuci do domu či odvod nežádoucích látek do odpadu. Vše probíhá automaticky a je zapotřebí pouze elektrická energie.

Správně je tedy tento typ změkčovače nazýván také katexový změkčovač vody (katexová úpravna vody), solankový změkčovač vody, iontový, změkčovač vody na bázi soli, automatický změkčovač vody i centrální změkčovač vody. Veškeré pojmenování je správně, neboť vychází z principu fungování a instalace¨tohoto změkčovače vody.

Technologie iontové výměny pro změkčení vody v domácnosti

Pravé změkčování vody se provádí technologií iontové výměny, poměrně jednoduchým procesem. Jako základ tohoto efektivního změkčování vody slouží umělé pryskyřice. Iontové výměníky změkčovačů vody jsou z umělé pryskyřice. To je velká inovace v procesu změkčování vody. 

Zatím co se materiály označené jako plasty chovají obecně indiferentně, jsou iontoměničové pryskyřice na základě svého chemického složení a porézní struktury nejenom odolné, ale také snadno reaktivní. Iontové výměníky jsou pevné látky ve formě kuliček nebo granulátu, které jsou ve vodě nerozpustné a vykazují vysokou odolnost proti velkému počtu chemických substancí. Jejich nejdůležitější vlastností je schopnost vyměňovat ionty při kontaktu s roztoky. Aktivně výměnné skupiny se nacházejí nejenom na povrchu, ale také uvnitř jádra výměníku při procesu změkčování vody. Zvláštní pokrok v oblasti výměny iontů přinesly makroporézní iontové výměníky.

Jak funguje iontové změkčování vody?

Proces výměny iontů se dá jednoduchým způsobem ukázat právě na příkladu změkčování vody. Výměník naplněný sodnými ionty se uvede do kontaktu s ionty vápníku a hořčíku rozpuštěnými ve vodě. Ionty vápníku a hořčíku se zachytí výměníkem změkčovače vody a za to se odevzdají sodné ionty. Když výměník odevzdal své sodné ionty, je proces výměny ukončen. Voda je změkčená.

Oživení (regenerace) se vykoná běžnou kuchyňskou solí (NaCl) slisovanou do tablet tzv. tabletová regenerační sůl, přičemž se odehrává opačný proces, než je tomu v případě změkčování vody. Výměník změkčovače vody je potom schopen nového vysoce efektivního zachycení iontů vápníku a hořčíku. Tento proces se stále opakuje. Při výměně se z vody odstraní nežádoucí látky způsobující tvrdost vody, vápník a hořčík, voda se změkčí jako dešťová voda.

Iontoměničová pryskyřice ve změkčovači vody se nespotřebovává, ale po každá regeneraci je znovu schopná procesu změkčování vody. Při pravém změkčování vody se nyní z vody odstraní vápník + hořčík! Všechny žádoucí součásti (stopové prvky) zůstanou ve vodě obsaženy!

5 důvodů, proč řešit změkčování vody

1. Krása

Dejte si vanu, nebo sprchu s měkkou vodou a pocítíte ten rozdíl: budete mít hladší pokožku a uvolníte se jako nikdy předtím. Užijte si holení bez podráždění a vaše vlasy budou poddajné a prozářené. Měkká voda vám přinese to nejlepší.


Ilustrační foto 1 - změkčování vody – změkčování

2. Pohodlí

Zabalte vaše děti do hebkého ručníku po koupání. Oblečení vaší rodiny bude po vyprání krásně hebké a čisté. Uvidíte jak si vaše prádlo uchová mnohem déle své barvy a životnost. Měkká voda dá vašim domácím zařízením (pračka, myčka, kávovar…) mnohonásobně delší životnost. Zde se změkčení vody zcela jasně vyplatí. 

Ilustrační foto 2 - změkčování vody – změkčování

3. Ekologie

S měkkou vodou vytvoříte snadno pěnu ve vaně. Šampón, čistící a mycí prostředky budou čistit neuvěřitelně rychle a snadno. Potěšení z přírodních mýdel a bezfosfátových pracích prášků vám poskytne nejlepší přírodní přítel – měkká voda.

4. Ochrana spotřebičů

Nechte s pomocí domácího výkonného změkčovadla vody chránit těleso pračky, myčky nádobí či kávovaru. Při průtoku měkké vody se neusazuje vodní kámen a tím chráníte veškerou topnou instalaci a spotřebiče účinně a čistě. Vaše potrubí a topné zařízení budou neustále dodávat pohodlně a spolehlivě teplo. Vaše sprcha a kohoutky budou průběžně zajišťovat vaší rodině bohatý proud vody.

Ilustrační foto 3 - změkčování vody – změkčování

5. Úspora peněz

Vydávejte energii a čas za vaší rekreaci a relaxaci - ne za drhnutí vany a sanitární keramiky. Schovejte si své peníze pro rodinné výlety a koníčky - ne pro přehnané účty za mycí a čistící prostředky, náklady za údržbáře a opravy domácích spotřebičů. Investujte do domácích profesionálních změkčovadel vody, vyplatí se to. 

Ilustrační foto 4 - změkčování vody – změkčování

Proč zvolit katexové změkčovač vody?

Katexové změkčovače vody jsou v dnešní době jedinou jistotou kvalitního změkčení vody. Technologie katexové úpravny vody umožňuje nastavit výstupní tvrdost vody dle rozboru ve vaši oblasti. Katexový změkčovač vody lze použít na vody ze studny i vodu z veřejných zdrojů pitné vody. Jejich instalace a celkové ovládání je velmi jednoduché a nevyžadují speciální péči. U změkčovačů vody EcoWater je nutné pouze doplnit potřebnou sůl do nádrže a navíc obsahují inovativní Wi-Fi systém, který umožňuje snadnou správu i kontrolu.

EcoWater změkčovače vody jsou spolehlivé

EcoWater změkčovače vody jsou odolné, snadno se instalují, mají levný provoz a snadnou údržbu. Zajišťují neustálou spokojenost díky osvědčené spolehlivosti a dlouhodobé tradici!

Ilustrační foto 5 - změkčování vody – změkčování

Referenční realizace změkčovačů vody

Změkčovač vody COMFORT 400 do RD v Veverských Knínicích
Instalace změkčovače vody do RD v Veverských Knínicích. Realizace úpravny vody COMFORT 400 v RD v obci s dodávkou pitné vody z obecní studny. Tato vody vykazuje vysokou tvrdost vody, která komplikuje úklid a údržbu rodinného domu. Změkčovač vody byl nainstalován na hlavní přívod vody do domu za mechanickou filtraci, která má za úkol odstranit zbytky sedimentu a písku a chránit spotřebiče a technologie v RD.
Zjistit více
Změkčovač vody eVOLUTION 400 Boost
Ukázka realizace změkčovač vody eVOLUTION 400 Boost v rodinném domě v Brně.
Zjistit více

Podívejte se na naše produkty

změkčovače vody

zpět