Domácí úpravna vody ze studny: proč ji mít a jak filtruje pitnou vodu?

Domácí úpravna vody ze studny: proč ji mít a jak filtruje pitnou vodu?

Domácí úpravna vody ze studny: proč ji mít a jak filtruje pitnou vodu?
Voda z vlastní studny má při současných klimatických změnách cenu zlata. Ne vždy je ale studniční voda vhodná k přímé konzumaci nebo k používání v domácnosti. V takovýchto případech je dobré popřemýšlet o pořízení domácí úpravny vody ze studny. Proč je úpravna studniční vody důležitá, s jakými problémy Vám pomůže a co je dobré vědět před jejím pořízením?

Domácí úpravna vody je zařízení pro úpravu tvrdé vody nejen z veřejných zdrojů, ale také ze studny. Díky domácí úpravně vody získáte zdravotně nezávadnou a chutnou vodu pro celou domácnost. Funguje na principu přeměny nežádoucích minerálních látek vápníku a hořčíku na ionty sodíku.

Proč je dobré mít úpravnu vody ze studny?

Neupravená studniční voda obsahuje velké množství minerálních látek jako je vápník, hořčík, železo, mangan či amonné ionty. Právě tyto prvky mohou způsobit problémy při používání studniční vody v domácnostech, provozech, penzionech a dalších zařízeních. Jako možné řešení je často nabízena mechanická filtrace, krystaly nebo magnetická či dokonce elektromagnetická úprava. Tato řešení jsou ale neúčinná a často velmi drahá. Navíc pouze centrální instalace úpravny vody dokáže účinně snížit množství fyzikálních látek ve vodě.

Proces získávání vody z přírody

Proces získávání vody z přírody | změkčovač vody Softwater

Během hydraulického cyklu se odpařováním vytváří mraky, které se vlivem kontaktu s chladným vzduchem mění na srážky. Znečištěné ovzduší způsobuje kyselé deště, které následně proniknou do země, kde dochází ke znečištění substance a ve vodě vznikají minerály. Minerální látky se pak mění na uhličitany hořečnatého nebo vápníku, které způsobují tvrdost vody. 

 

Vodohospodářské firmy upravují dále vodu pro lidi jako pitnou, ale nikdy nelze odstranit všechny typy znečištění. Evropské normy, které se týkají jakosti vody jsou velmi přísné, ale přesto neobsahují vše. Jedním z příkladů je vápník, který ve vodě zůstává ve vysokém množství. Vápník ovlivňuje chuť vody, ale i její účinky na vodní kámen či zdraví. Z tohoto důvodu je velmi důležité použít další řešení, které mají za cíl zlepšení kvality kohoutkové vody a jejímu přizpůsobení specifickým požadavkům a potřebám. Podívejte se do naší nabídky domácích úpraven pitné vody.

Jak vápník ovlivňuje tvrdost vody?

Tvrdá voda je způsobena obsahem iontů vápníku a hořčíku, které se ve vodě vytváří během procesu získávání vody z přírody. Obsah množství jejich částic záleží na tom, před jaké podlaží prochází. To je jeden z důvodů, proč různé oblasti mají různě tvrdou vodu.

Proces získávání vody z přírody | změkčovač vody Softwater

Jak změřit tvrdost vody?

Zda máte v domácnosti tvrdou vodu nebo lze zjistit pouze okem nebo chutí. Tvrdá voda bývá obvykle zakalená a v její chuti můžete cítit trpkost. Zanechává vodní kámen nebo skvrny na nádobí. Nejúčinnější metodou, jak zjistit tvrdost vody, je nechat si zpracovat rozbor vody. Více informací o tvrdosti vody najdete v článku Jak poznat tvrdou vodu a jak se jí zbavit?

 Proces získávání vody z přírody | změkčovač vody Softwater

Je domácí úpravna vody ze studny vhodná právě pro mě?

Úpravna studniční vody eVOLUTION 500 POWER EcoMULTI
Model domácí úpravny vody ze studny eVOLUTION 500 POWER EcoMULTI

Úprava vody ze studny je skvělá zejména při vysoké tvrdosti vody a také při vysokém obsahu železa a manganu. Právě tyto dva prvky mají na svědomí zanesené domácí spotřebiče (myčka, pračka, kávovar), vodovodní baterie, rozvody vody, ohřívače vody a další. Zanesení vodním kamenem také zvyšuje provozní náklady a snižuje životnost spotřebičů – a to se může nepěkně projevit na Vašich výdajích.

Výhody domácí úpravny vody a měkké vody

Domácí úprava vody zajistí přeměnu tvrdé vody na měkkou. Tvrdá voda způsobuje mnohé problémy spojené s usazováním vápníku. Měkká voda přináší mnoho výhod do každé domácnosti.

 1. Vodovodní potrubí bez vodního kamene.

 2. Úspora energií a ochrana spotřebičů.
  • menší spotřeba energií
  • delší životnost spotřebičů
  • úspora nákladů spojených se servisem a údržbou zařízení

 3. Úspora nákladů na čistící a hygienické prostředky. Díky měkké vodě vám postačí o 50% méně přípravků a navíc se zvýší jejich efektivita.
  • menší spotřeba mýdla a šamponu
  • úspora pracího prášku a aviváže
  • úspora čistících prostředků
  • žádné prostředky na vodní kámen

 4. Porcelánové a skleněné soupravy bez skvrn.

 5. Konec usazenin vodního kamene. Jednou provždy se zbavíte usazenin na dlaždičkách, vodovodních kohoutcích, dřezu nebo ve sprchovém koutě. Je konec s matověním, šedivými nebo bílými šmouhami, které zůstávají na podlaze nebo oknech po čištění s použitím mydlá a vody obsahující vodní kámen.

 6. Uklízení bude daleko snadnější a tvoje koupelna se bude lesknout bez vodního kamene.

 7. Konec se suchou pokožkou a matnými vlasy. Měkká voda je pro vlasy i kůži zdravější zejména pro osoby s problematickou pokožkou.

 8. Měkké oblečení i povlečení. Měkká voda změkčí oblečení během praní. Bude příjemné na dotek a navíc s menší spotřebou pracích prostředků. Uchová lesk a barvy i nedotčenou bělost tkanin.

 9. Chutnější káva a čaj. Měkká voda umožňuje získat intenzivnější chuť kávy a čaje.

Více úspor díky měkké vodě za pomoci domácí úpravny vody

Proces získávání vody z přírody | změkčovač vody Softwater

Co je potřeba zjistit před pořízením domácí čističky vody ze studny?

Abychom Vám mohli doporučit tu pravou úpravnu studniční vody, potřebujeme znát přesné složení vody z Vaší studně. Fyzikální rozbor vody zhotoví na základě vzorku jakákoliv akreditovaná laboratoř. Tuto službu také obvykle zajišťují vodárny nebo laboratoře v každém větším městě.

Která z domácích úpraven vody je pro mě nejlepší?

Úpravna vody ze studny je skvělou volbou, pokud se vše správně promyslí. V SOFTWATER se zabýváme komplexním řešením úpravy studniční vody na míru. Společně s vámi probereme možnosti úpravy vody ve Vaší domácnosti, hotelu, penzionu či firmě. Po výběru optimální úpravny vody ze studny vám přístroj profesionálně namontujeme a spolehnout se na nás můžete i pak – každý náš zákazník má nárok na servisní péči. Kontaktujte nás a vydejte se společně s námi na cestu za lepší studniční vodou.

Prohlédněte si čističky vody ze studny, které zákazníkům doporučujeme nejčastěji:

domácí úpravna vody ze studnyúpravna studniční vodydomácí úpravna vody ze studnyúpravna studniční vody

Zajímá Vás, jak vypadají realizace domácí úpravny studniční vody SOFTWATER?

Podívejte se na naše produkty

zpět